English Start Malarstwo Grafika Fotografia Poezja Dzisiaj, blog Deutsch

Witaj dzisiaj, Tu i Teraz!

ględoły z niebiańskiej stodoły i natchnienia od niechcenia,
dziennik do Ciebie - blog 2004 - Kreuzberg Berlin


Wis - Wiesław Sadurski


 

Umieszczam na stronach Tu i Teraz wpisy z Księgi Gości, którą zlikwidowałem, ponieważ gangsterzy ładowali w nią swoje reklamy do 50 dziennie.

 
   

31 grudnia to rocznica oświecenia Pana Buddy.
To z tej okazji ognie sztuczne szampańskie zabawy? Cieszyłem się jak ty.

Pozar, foto Wiesław Sadurski
13.01.2004

Maluję światło, żyję w ciemności.
 

15.01.2004 czas 08:03:10
Imię:  
Caren
Treść przekazu:  
Lange nicht mehr hier gewesen, aber Du bist wie guter Wein, Wis - je aelter Du wirst, czas so besser ;-). Umarmung. Caren

 

03.02.2004 czas 17:01:27
Imię:  
WERWIN
Treść przekazu:  
Begeisterung kommt auf beim betrachten dieser grossen Werke
Genial sage ich als Kuenstler Gruss
WERWIN

 

03.02.2004 czas 10:14:10
Imię:  
DragoN
Treść przekazu:  
No nie powiem, prace nadzwyczaj ciekawe i twórcze, jestem zachwycony ;) ...

 

9.02.2004

Chodziłem między myślami do łąki,
którą rysują puzony na skrawku nocy. Śpij, twoja niedolo, śpij.

 

12.02.2004

Jeszcze w tym roku nie odpisałem, to może dotyczyć także ciebie - a co się będę jąkał!
Dobrze kłopotom. Groza popularności, wisarts ma do dziesięciu tysięcy przywołań dziennie, będzie słono kosztować, jeśli transfer miesięczny przekroczy 15 GB.
Jesień robiłem nową wersję i porzuciłem w grudniu, przerwa na wystawę. Nowy rok nowy koncept. W pięć tygodni zrobiłem strony malarstwa i fotografii - ale ich nie zobaczysz. Groza popularności. Jeśli załaduję tę wersję - transfer wzrośnie wielokrotnie - a kto za to zapłaci?
Czyli koncept nie jest praktyczny. Update się nie dokona. Sztuka dla sztuki - nie jest możliwa. Markety i rynki - nieubłagane są świnki!

 

13.02.2004 czas 00:50:45
Imię:  
Fimo
Treść przekazu:  
es ist immer wieder schoen zu sehen, dass man nicht allein ist... bemerkenswerte kunst :9

 

13.02.2004

Dzisiaj tata jak kantata -

 

14.02.2004

Poszedłem się nawet topić, ale okazało się, że do Wisły daleko a woda w Szprewie wstrętnie mokra!

 

15.02.2004

Ona naprawdę chce zostać aniołem. A ona druga na to, że przecież anioły nie mają płci. - Anioły nie potrzebują dziurek do oddychania - mówi Ona, a w głosie dźwięczy wiedza i moc tej wiedzy, że ja się ciebie pytam - może już jest aniołem? To często się zdarza paniom pod pięćdziesiątkę!

 

17.02.2004

Gdyby nas nie było, to Bogu by nigdy nie przyszło do głowy to, co ludzie wyprawiają!

 

18.02.2004 czas 15:24:54
Imię:  
Alex
Treść przekazu:  
Bin per Zufall auf die Site gestossen... wirklich fantastische Arbeiten. Wirklich beeindruckend finde ich das breite Spektrum der Kunstwerke - vom - oelgemaelde bis zur Animation alles dabei... Hut ab vor soviel Kreativitaet! Macht weiter so, Alex

 
18.02.2004

Smutno między dniami nocami, nie podtrzymuję wymiany z bliskimi. Mam robotę do zrobienia... A gdybym miał w tych czasach wymrzeć a nie daj boże nie zrobić - to bym ci tego nigdy nie darował.
 

20.02.2004 czas 13:45:41
Imię:  
Brigitte
Treść przekazu:  
Habe mich heute auf Ihre Seite geklickt, weil ich Texte fuer meine entworfenen Mandalas gesucht habe. Finde Ihre Seite absolut klasse und habe sie in meine Favoriten mit aufgenommen. Liebe Gruesse Brigitte

 

24.02.2004

Ledwo słonko błysnęło na niebie, a już śpieszę z wezwaniem do ciebie -
czuwaj w okopach ach!

 

05.03.2004 czas 03:48:05
Imię:  
Anita
Treść przekazu:  
Sie sind wirklich ein grossartiger Kuenstler! Liebe Gruesse Anita

 

09.03.2004 czas 09:16:11
Imię:  
Marliese
Treść przekazu:  
Ich lasse mich verzaubern von der Schoenheit und Faszination deiner Bilder. Ein Geschenk an diese Welt. Ich Danke DIR. Marliese aus der Schweiz

 

16.03.2004 czas 06:04:36
Imię:  
vikki
Treść przekazu:  
hi. just to show you some support from America. i love your art works. i like them alot. i saved "judgement_day.jpg" as wallpaper of my computer.
*respect your hard work* :-)

 

21.03.2004

Pamiętaj Jezusa, nie walcz ze złem - z nim się walczy jego metodami.

 

22.03.2004

Jeszcze zdążę ci powiedzieć, że czuję się dobrze w pełni twórczych zajęć, ale tęsknię do kwietnia - będę pisał znowu listy, chodził na spacery i donosił ci z marszu wszystko. Córka w osiemnastym roku uczy się nieźle, szkoła tańca, ostatni miesiąc to praca w CallCenter, szuka zarobkowania i miewa przygody z tym związane, co daje nową skromność, dzielna dziewczyna. Wcześnie zadbałem latoś o ogród balkonowy, zmieniłem ziemię, przesadziłem krzewy. Z polityką idzie mi gorzej - a przydałoby się przesadzić tego czy którego władcę z kurzej grzędy w doniczkę cnoty.

 

23.03.2004 czas 15:11:58
Imię:  
Tony Lawson
Treść przekazu:  
Absolutely one of the most beautiful sites I have ever visited! Thank you for sharing with us your art, your thoughts, your vision and your insight...

bernt

24.03.2004

Zdawało mi się, że nie przywiązuję wagi do skrzydeł.

 

25.03.2004

Tańce jebańce głupie zaśpiewy. Siedzi polski koleś na ławeczce w Europie gdy idę do lekarza. Ma piwko w dłoni potwornie zamyślonej. W dwie godziny później z kieszeniami pełnymi lekarstw wracam widzę trzech kolesiów i skrzynkę piwa, w zasięgu słuchu leci kurwa głupi huju pierdolony kurwa. Czuję w sobie wyrozumiałość dla świętego gniewu człowieczeństwa na majaki, w jakich żyje. Nie oczekujesz chyba, żebym ci nawijał dalej o kolesiach? jestem przecie artysta egoista, i mam czas zaledwie dla siebie. Ale im zazdroszczę - tego piwka i skrzynki; moje piguły zabraniają alkoholu. Powiesić się przyjdzie albo co?! Najlepiej na szyi jakiejś młódki - mówi mi dziadek z zaświatów, święta jego chuć!

 

28.03.2004

Człowiek to brzmi hiena. Hiena światła.

Nie, Aleks, nie wystawiam psa z domu na mróz. Idzie wiosna, nie ma mrozu. I nie mam psa.

 

29.03.2004

Niespodzianie w końcu marca - nowy dzień czysta kartka
zapisana białym wierszem śniegu. Jakże to mogło się stać, wydarzyć i trwać - że nigdy ci nie powiedziałem jak bardzo cię kocham.

 

kwiatek30.03.2004 czas 21:33:40
Imię:  
Rica_B
Treść przekazu:  
I never used to like art...
until I found this web page!
And now I love it! :)

 

30.03.2004

Ten straszny tyran król Asyrii, że w lęku jego imiona zapomnę - co to chciał podbić wszystkie narody a skrwawiony miecz obmyć po obu stronach świata -
czy to prawda, że na jego dworze przemija Osama bin Laden?
Posłowie tego wielkiego no jak mu tam Dżyngis Chana przybywają do Aleksandra jak mu tam Wielkiego, żeby mu pieścić jaja ideami wiecznego pokoju i szczodrobliwości?
Ość błogości me serce przeszywa - taka idzie zgrywa!

Dokonują się niewidoczne dla oka konszachty - oni wszyscy są za globalizmem! W Kaszmirze uspokoiło się na chwilę na gwałt - będzie mogła Susanne pobrać szczątki z grobu, co według tamtejszych wierzeń ma szczątki Jezusa? Czy Johna dziwożona zrobi z tego klona?

Trwaj w gotowości na niemożliwe - człowiek się o to postara!

 

31.03.2004

Ostatnia noc marca. Pora się zwierzyć z nienawiści do sztuki? Z wolności zmieniła się w niewolnictwo bez wytchnienia. Od niechcenia. Co? Jeszcze tego może brakowało, żebym ci wyjaśnial!
Co jeszcze do powiedzenia? Miriady galaktyk w każdą stronę, odległości lat świetlnych - czy się w tym gubisz? Zróżnicowanie ulicy poranka w otoczeniu świetlnego przepychu wschodzącego dnia. Perełka porzeczki różni się od pełni księżyca? Znam tajemny przestwór, gdzie są identyczne. Śnione przez bałwochwalcze śpiewy kwarków, natchnienia mezonów, o! chwała im zaiście nieskończona.

Kromka chleba, szklanka wody - mam wszystko, czego mi trzeba o świcie.

 

1.04.2004

Joga to oddech życia, jarzmo wolności, dyscyplina i trwanie. Jest drogą poznania.
Poznaję świat, zaświat, cokolwiek się zowie. Poznaję siebie jako poznającego. U źródła tego, co jest.
Czy coś lepszego może się przydarzyć?

Sam siebie wychowałem. Zabłądziłem w sztukę, manowce słoneczne, kaczeńce nadrzeczne. Mam wszystko wspólne z tym kurewskim światem.

 

2.04.2004

Tańce jebańce głupie zaśpiewy. God bless the light and all the paramilitary forces of the dawn.
Zajączek strachu hodowany na ścierwie trawy. W oku ma lisa, w kroku syfilisa.

 

3.04.2004

Za co można kochać ludzi? Pytanie robocze. Choroba na zajoba.

 

4.04.2004

Einstein pod koniec życia twierdził, że kosmiczna konstanta (stała) to najgłupsze, co wymyślił. Pół wieku później okazuje się, że nawet w najgłupszym był nieomylny - czyli świat się nigdy nie skończy. Co z tobą?

 

5.04.2004

Porównam kosmos do kwiatu w pełni rozkwitania. Będziemy tu jeszcze, gdy zamieni się w owoc?

Jasne olśnienie ciemną nocą, przyśnij się raz jeszcze. To samo wzgórze, sylwetki drzew i kontury dachów na horyzoncie, nad nami gwiezdne niebo i sufit nieskończoności. Położyć się w trawie wilgotnej od rosy, patrzeć w niebo, na chwilę umrzeć.

 

6.04.2004

Żył jako nieśmiertelny. Wszechmocny okazał się dopiero w umieraniu.

 

8.04.2004

Gdyby która z tych nocy zrobiła mnie swoim poetą! Ale nie! Drwią rozpustnie wszystkie - bez cienia blasku w oczodołach. Gdyby pośrodku dnia walnął mnie piorun myśli nieobliczalnej! Za głupi, żeby myśleć.
Myślenie cieszy się szacunkiem burżujów. Zjadacze świń słusznie sądzą, że są od nich lepsi - przecież zjadają, a nie są zjadani.

 

9.04.2004

Początek świata to kres poznania.

 

11.04.2004

Nie mam żadnego stosunku do tradycji. Narady marmelady, konfitury bzdury.

 
Świat jest zorganizowanym brakiem miłości.
Aldous Huxley
 

14.04.2004

Był Krzysztof i gadałem mu w oko kamery. Ani chybi żałosne Interwiev - po niemiecku mówię jak wyschnięte drzwi - otwieram się wprawdzie, ale skrzypię, że hadko!

 

15.04.2004

Wreszcie słoneczny dzień. Biorę prysznic i herbatę, zapalam świecę, zabieram się do świętowania dnia wiecznego. Światopogląd mój dziwogląd usiadł dupą na palecie. A błękit nie gniecie przecie. Patrzę zachłannie w TV na wiadomości ze świata. W oddaleniu nie ma cienia.

 

16.04.2004 czas 20:55:06
Imię:  
Incognito
Treść przekazu:  
Obrazy sa niesamowite. Wspaniala strona.

 

21.04.2004 czas 10:35:40
Imię:  
Xela
Treść przekazu:  
Ich war mal wieder bei Dir stoebern, weil ich meine Seite gerade ueberarbeite. Ich bin immer wieder hin und wech... Umarmung an Dich. Caren

 

24.04.2004 czas 15:54:41
Imię:  
Dawid
Treść przekazu:  
Witam! Grafiki w porzadku! Kto pogada o poezji, niech pisze!!

 

26.04.2004 czas 13:54:51
Imię:  
NickiSpeaki
Treść przekazu:  
Hi! I'm Nicki from Kyiv, Ukraine. I'm 26 and my Master is Sant Thakar Singh too. Welcome to Ukraine! How is retreat in Poland? I have site - www.nsbookmarks.narod.ru

 

27.04.2004

Mijają dnie tygodnie miesiące. Nowa wersja wisarts to jednak 9 miesięcy pracy. Robię na dożywocie - to trzecia wersja, do trzech razy stuka.
Nudne miesiące - praca bez końca, przerwa w korespondencji, zapewne utrata jakiej przyjaźni - współczuję przewinieniom. Końskie klapy na oczach - wytrwały marsz do przodu. Do końca! ale ostatnie kroki to największy wysiłek.

Mozaika cieni, foto Wiesław Sadurski

Mozaika blasków i cieni, więdnących płatków wiśni i wzrastających liści, tego co umiera, przemienia się, wzrasta.
Zupełnie jak w twoim życiu.

Ruina milosci, foto Wiesław Sadurski


10.05.2004

WISARTS w nowym wydaniu. English, Deutsch, Polski. 400 stron.
Kompletnie odnowiłem moją website, usuwając strony Design i Free, lub ograniczając - znajdziesz linki na stronie Start.

Wszystkie reprodukcje i strony malarstwa są nowe.

Nowy dział Fotografii

10.05.2004 czas 07:07:17
Imię:  
MARIA
Treść przekazu:  
i was "snooping" in your web page , i just found it by casuality and i think is really amazing!!
and i read some poems and i loved it!.. its really beauty and clear...
and art digital ...no words.. i'm just a curious girl .. god luck....
from colombia maria

 

12.05.2004

Grzmot w środku nocy. Spoglądam w okno - ktoś podpisuje się błyskawicą na niebie!
Po tej stronie okna - po załadowaniu website i wyspaniu się sprawdziłem linki online, wszystko działa. Googlebot tegoż dnia odwiedził strony, także robot MSN i polski Szukacz - czyli aktualizacja natychmiastowa. Punktualne zdarzenia. Jeszcze szczęśliwy zbieg okolic, że telewizor się zepsuł; Vero twierdzi, że zmęczył się moim zainteresowaniem polityką. Życie może się zacząć na nowo.
Pracuję nad małym filmem - ot, będzie na internet. Potrzebuję parę słonecznych wschodów słońca na ujęcia. I wytrwałości nocnej.

 

15.05.2004

Wisarts aktualne dane są w Google w 24 godziny po załadowaniu stron; badam wyniki, poprawiam stronice na bieżąco, ładuję na nowo. Googlebot przychodzi codziennie, nazajutrz widzę efekt mej pracy w jego katalogu. Rozumiem algorytmy, którymi się posługuje w indeksowaniu i komentowaniu stron, bardzo to ciekawe.
A może o córce, nie tylko o robocie? Coś się wydarzyło tej wiosny, Veronique zaczęła się uczyć znacznie lepiej, sama z siebie, i oto zaskakuje mnie dając do podpisu klasówkę z łaciny, ocena -2, matematyki i angielskiego - oceny 1.
- Vero, litości dla taty - wołam - jak tak dalej pójdzie, nie będę miał na co narzekać!
Dostała więc dzisiaj najpiękniejszy wymarzony prezent dzieciństwa. Nie ma czasu na czytanie mych zwierzeń - więc nie oburzy się na to 'dzieciństwo', uważa się w osiemnastym roku życia przecież za dorosłą kobietę!

 

idzie przez świat
odziany w wiatr
i przepasany błyskawicą

18.05.2004

Powiedziałem wczorajszy wierszyk Veronce jako zagadkę, mówiąc: - Kto to taki? Odpowiada ze śmiechem: - Wiesz przecież!

 

20.05.2004 czas 15:41:48
Imię:  
Magdalena
Treść przekazu:  
niesamowite.....

 

22.05.2004 czas 16:40:07
Imię:  
Kasia
Treść przekazu:  
Jestem pod wielkim wrazeniem, te prace sa niesamowite.
Gdzie jest ukryty taki talent? Probuje swoj uwolnic, ale chyba nigdy nie dojde do takiego efektu. Niemala inspiracja dla mnie .. thnx!

 
23.05.2004

Dodałem nową stronę Matka Natura w dziale Fotografii. Czytam do snu przez tygodnie nieco Patanjali. Tak pięknie pisze o przebudzeniu, że mi się świetnie przy tym zasypia.
     
 
Art is what you are, Wis
Sztuka jest czym ty jesteś.
 
24.05.2004

Szybko mijają noce śmiertelne, dnie majowe chłodne i wietrzne w majestatycznej grze chmur i słońca. Vero lada dzień zaczyna wakacje, szaleje z koleżankami w Berlinie, a kiedy jest w domu, to wisi przy telefonie, chyba że dzwoni jej handy, albo idzie w internet, aby flirtować. Współczuję zabiegom młodości, jak zresztą bajaniom starości - bo wczora z wieczora Michael i Krzyś, Rainer i Andrzej - do omawiania Iraku, przyszłości od której mdłości, i rewolucji albo co najmniej oblucji. Adzia-badzia, gupia władzia.
Wszystkie te dnie optymalizuję website, w życzliwej kooperacji z Google, który codziennie indeksuje me strony.
 
25.05.2004

Wydarzenia są na miarę bajek, w których spełniają swe role.
Pamięć, uwarunkowana bezczynność, bliska dalekość.
 
27.05.2004

Dlaczego człowiek błądzi? bo nie odróżnia, albo ze sobą miesza - Słowo, Przedmiot i Wyobrażenie.
A skąd to wiem? Nic mi się nie śni, ale czasami do rzeczy.
 
28.05.2004

Przyszła grafina z wizytą do umierającego. - Okropnie mnie boli głowa, chyba dostanę migreny!
 
29.05.2004

Sobota słoneczna budzi mnie do herbaty w słońcu. Dwie kromki chleba na podkład pod lekarstwa, gotów w słońce. Na dole sąsiadka Christiane z trzema małymi dziewczynkami i wróbelkiem w dłoni. - Wypadł z gniazda, zdycha, możesz go dobić, aby się nie męczył?
Biorę maleństwo do dłoni, żółtodziób dyszy jeszcze, wyraźnie dogorywa. - Może dajmy mu czas na umieranie - mówię - zanieśmy do ogrodu. Idziemy, kładę wróbelka w cieniu drzewa na kamieniu, odchodzimy. Christiane wzruszona do łez, dziewczynki powtarzają między sobą, że on ma teraz czas na umieranie, tajemnica życia im się objawia właśnie raz pierwszy.
Idę w Kreuzberg, znajduję kamień dla siebie. W słońcu. Nie jestem dla umierania.
Siedzę jak kamień. Czy on słyszy te krzyki dzieci, gruchanie gołębi, szczekanie psów? A może - w swoim kamiennym czasie - jedynie głosy i melodie gatunków, śpiewy przemijań, westchnienia epok?
Piję zieloną herbatę w Zaświatach, czytam gazetę jak kamień, taki skory do wzruszeń.
Przychodzi Hans. Śmierdzi piwem. Zamawia piwo. Pod stolikiem stawia torbę pustych butelek od piwa. Jak się napije piwa, pójdzie sprzedać butelki, żeby mieć na piwo.
- Czemu ty pijesz tyle piwa? - pytam.
- To przez ten klimat - mówi, - czy ty nie wiesz, co się z klimatem dzieje, co oni z matką ziemią zrobili?
- Ale dwa miliony lat temu - mówię, - też klimat się zmieniał, kiedy byłeś żabą, a piłeś wodę, nigdy piwo!
- Bo jeszcze nie wiedziałem, co dobre - odpowiada Hans z rozmarzeniem, i pociąga łyk piwa. - Zamówić jedno dla ciebie - pyta, nagle szczodrobliwy.
- Tocziczi - odpowiadam mu po tybetańsku, bo jakbym coś miał po polsku albo niemiecku, to jego żaba by się Ŕ_d§ŕÚk´s Tń|ŮÝ 2š?é!
Tak nasiedziałem się w słońcu, że idę na spacer w słońce. Ahmed pochylony nad wąsem zasuwa wokół Mariannenplatz, trzydzieści okrążeń, dłonie skrzyżowane na plecach, kciuk przesuwający ziarna islamskiego różańca, zupełnie jak ostatniej wiosny, tyle że się biedaczek postarzał o rok. Upewniam go, że serce mi nadal bije, i pytam, ponieważ także w rozmowie przesuwa ziarenka: - Czy ty naprawdę wierzysz, że z każdym ziarenkiem różańca jesteś bliżej Allaha? - Może nie bliżej Allaha, bo ja grzesznik jak ty, ale z każdym ziarenkiem bliżej śmierci, a więc także Allaha, cha cha cha! - śmieje się uradowany z dowcipu. Bo ma raka.
A po powrocie do domu wpada Andrzej na herbatę i opowiada o Polsce - Wiesz, co się dzieje? Nie ma komu rządzić, uchwalać ustaw, oni wszyscy kłócą się o to, kto więcej nakradł! - Dobrze, że telewizor się zepsuł! - odpowiadam.
Vero pracuje dzisiaj jako kelnerka, następna przygoda, pierwsze loty ptaszka, co nie wypadł z gniazdka.
Zadomowiłem się dzisiaj w świecie znacznie. Gdybym napisał do Olgi, dzień byłby spełniony.
31.05.2004

Ściana podziurawiona kulami. Mosiężne płytki w chodniku ulic Kreuzberga - przeczytaj w powiększeniu, co głoszą - spotykam często. Obecność wojny trwa.
       
Sciana rozstrzelana, foto Wiesław Sadurski Plytki pamieci, foto Wiesław Sadurski Natura spotyka kulture, foto Wiesław Sadurski
Kultura spotyka nature, foto Wiesław Sadurski
Ściana rozstrzelana Płyty pamięci Natura spotyka kulturę
 

02.06.2004 czas 20:19:42
Imię:  
hesse
Treść przekazu:  
I love the images

 

Datum:  
02.06.2004 czas 17:13:07
Imię:  
Andrzej Slomianowski
Treść przekazu:  
I know it from long ago: from the very beginning you've been carrying in you a piece of the forge of Creation, where light is constantly being made. Lots of love - Andrzej

 

06.06.2004 czas 20:41:08
Imię:  
Leszek
Treść przekazu:  
ta grafika robi wrazenie. fajnie ze jestes

wis_june04
wis_june04
8.06.2004

To chyba z okazji 60-lecia Normandii tak się rozmarzyłem, że poniżej seria zdjęć i temat wojny. A wspominałem też nieco. Przed zmierzchem dziadek mówił: - Poleć Wiesiu na górkę, zobacz, czy na szosie spokojnie. I miarkuj sobie, czy Poprzeczką ktoś idzie... - biegłem zaciekawiony, wracałem z wieścią, że nikogo nie widać, a dziadek rozwijał spiralne anteny od rogu do rogu pokoju, zasiadał przy czymś zupełnie niepodobnym do twojego radia, zakładał słuchawki na uszy, i dłubał drucikiem, aby trafić na kryształek, i dowiedzieć się rzeczy wielkich. Słuchałem również, przejęty raczej wtajemniczeniem niż trzaskami dobiegającymi ze słuchawek. Lądowanie w Normandii.
 

08.06.2004 czas 16:43:24
Imię:  
Yagii
Treść przekazu:  
Witam serdecznie Pozdrawiam z POLSKI

   
Czekajac na ksiezyc, foto Wiesław Sadurski 10.06.2004

Spokój i cisza po obu stronach okna. Księżyc wschodzi za oknem i domem w podwórzu.
 

16.06.2004 czas 22:27:11
Imię:  
Lehano
Treść przekazu:  
Beautiful work...wonderful website.
Thanks for sharing your art and your spirit. blessings to you...
Lehano My website is www.integrative-therapy-programs.com

 
20.06.2004

W internecie rządzi dyskryminacja! Jest jakieś kurewskie dobro ogólne, co czuwa, aby nie narażać ciebie - mój polski albo niemiecki gościu - na to, co robię. Nie rejestrują mnie polskie wyszukiwarki i słusznie, nie mam przecie domeny .pl, ale usunięto wisarts z niemieckich katalogów! Jedynie Google podtrzymuje mą obecność w świecie - w rozsądnych granicach 5 do 6 tysięcy przywołań dziennie - wersji angielskiej.
Nie ma szansy, aby dowiedzieć się, dlaczego ta cenzura - w demokracji przecież nie ma cenzorów. Domyślam się, że głoszę niebezpieczne idee. Może stercząca sutka na foto ukłuła czyjeś oko? Listek zielony trawy wzięty za sztandar terroru? Nieubłagane przebiegi bzdury, którą nazywasz kulturą!
     
Moje foto

Oto i moja fotografia tej wiosny, gdzie całkiem już wyraźnie widać, że jestem niestary, oraz Veronique z Andrzejem ->

11 - 13. 06. 2004
Światowy Festiwal Teatrów Ulicznych
Mariannenplatz Kreuzberg Berlin

Veronique z Andrzejem, foto Wiesław Sadurski
Heart dancer, foto Wiesław Sadurski Publicznosc 4, foto Wiesław Sadurski Publicznosc 3, foto Wiesław Sadurski , foto Wiesław Sadurski Publicznosc 1, foto Wiesław Sadurski Publicznosc 5, foto Wiesław Sadurski Troje akrobatow, foto Wiesław Sadurski
Fire dance, foto Wiesław Sadurski Artysci na scenie, foto Wiesław Sadurski Dwaj ze zlota, foto Wiesław Sadurski Dwie z uroku, foto Wiesław Sadurski Cyganskie tance, foto Wiesław Sadurski Fire Fly, foto Wiesław Sadurski
 
22.06.2004

Zachować pokój umysłu! Dyskryminacja jest słuszna - właśnie zaczynam ją rozumieć - przecie publikuję nieprzyzwoite (dla burżujów) fotografie głoszące np. pokojowe współżycie roślin. Zobacz po prawej. Jestem ogrodnikiem, maciejka i konopie mają ze mną lepiej niż ludzie. Nie oczekują niczego, dostają wszystko, z miłością włącznie. A ludzie? Tu się dostaje kopa. Mój ojciec komentuje z nieba: - Taki stary, a taki głupi! - i wskazuje mnie palcem. Nie poprawię się, zadomowiony w głupocie anarchii, śmiejący się z pomysłów na życie.
Maciejka i konopie, foto Wiesław Sadurski
 
Nowe portrety żebraków w Galerii 50 Centów.
 
01.07.2004

Chodzę po świecie Kreuzberga, cierpliwie uczę się lenistwa. Vero jest nad morzem, pogody różnorakie, a wszystkie ku serc pokrzepieniu, lato w mieście świeże i wyraźne.
Cieszę się na przyszłość - życie znowu nabiera ciągłości w czasie. Nie mam siły na bliźnich. Tak piękne wiatry, człowiek ledwo za nimi nadąża!
 
05.07.2004

Pociecha - www.allegro.pl - to chyba nowa polska wyszukiwarka? - indeksuje wisarts (bez mej wiedzy) i oto setki gości z Polski codziennie znajduje tu drogę.
 
07.07.2004 czas 17:34:40
Imię:  
July
Treść przekazu:  
bonjour ! je viens de visiter votre site et je le trouve trop cool ! j'applaudie le(s) crťateur(s) de ce site et de ces images; peintures... par contre je voulais vous demander si je pouvais copier vos images? mais je vous assure que ces images ne circuleront jamais sur internet ! bon voila, et encore bravo ! merci d'avance et j'ťspŤre une assez rapide rťponse car je risque bientŰt de m'absenter quelques temps ! au revoir et bravo de nouveau !
 
08.07.2004 czas 10:23:50
Imię:  
marc
Treść przekazu:  
genial!
 
09.07.2004

Tracę w tym roku kontakt, nie odpowiadam na listy, oddaliłem się też od strony, gdzie piszę. Nie ma jak się tłumaczyć. Ale mogę sprawę traktować reportażowo - przedstawiam ci oto - jeden dzień mojego życia.
Dzisiaj - jako w tytule strony -
wstaję o ósmej, przygotowuję kąpiel, biorę ze sobą do wanny filiżankę zielonej herbaty. Pucuję się i golę myśląc o dzisiejszej wizycie u lekarza, pierwszej w tym roku. Po zawale serca od ubiegłego lata lecę na czterech lekach, co jest trudne nudne. Mam pomysły na zmianę życia... Włączam mego macintosha, odbieram pocztę, czyli usuwam setkę spamów wirusów i koni trojańskich, jest jeden list dla mnie, pełen wnikliwych komplementów. Wzruszam ramionami - to nieporozumienie, utożsamiać mnie z moją sztuką, to są dwie różne sprawy - tam światła wieczności, tu kupka śmieci i ości... Moje połączenie z Internetem trwa trzy minuty, a Firewall w tym czasie 40 razy odmawia dostępu do mego komputera, ataki nadchodzą z paru serwerów, obmacują wszystkie porty, niekiedy co sekundę. Pytam Google o wisarts, przeglądam listę 800 websites, które zrobiły linki do mej strony w świecie, są także nieczytelne, bo komputer nie pokazuje japońskich i arabskich znaków, i już wiele w kraju, co cieszy bardziej
Dwie kromki chleba z musem sezamowym i szczypiorkiem, pastylki, herbata. Przychodzi Andrzej. Rainer przynosi pocztę. List od właściciela domu utrzymany jest w trybie kategorycznym - zapowiada bezterminowe wymówienie mieszkania, jeśli zaległy czynsz nie zostanie wpłacony na konto - termin płatności: dzień wczorajszy. Komuś się śpieszy, ale nie dziw się - list został poprzedzony dziesięcioma ostrzeżeniami na przestrzeni roku.
Biorę trzysta Euro od Rainera. W portmonetce jeszcze piątka, którą oddaję Andrzejowi, zapomniany dług. Idziemy w miasto. - Może do rybaka na obiad? - trzeba ci wiedzieć, że chodzimy niekiedy do Markthalle na obiad bardzo smaczny bardzo tani. - Ach, najpierw na pocztę, sprawdzę konto, wyślę przekaz...
Na koncie jest minus 660. Wpłacam 300 z nadzieją, że czynsz zostanie przesłany - przy długu wzrastającym do 1060. Na dwoje babka wróżyła, zadłużyć się mogę jedynie do 1000. Czy przekaz zrealizują będę wiedział jutro.
Po wyjściu z poczty nie ma na rybkę. Idziemy na herbatę, czytamy gazety i wieści ze świata, który radzi sobie świetnie także bez naszego zainteresowania. Mówię Andrzejowi, że trenerem drużyny niemieckich piłkarzy winien zostać Bill Clinton. Mam jeszcze 50 centów dla żebraczki (ostatnie foto na stronicy), jej radość zaświadcza o głodzie. Nie ma potem, jest tylko teraz. Maleńka czarna biedronka w żółte kropki przysiada na ręce. To pierwszy słoneczny dzień lata, zdejmuję koszulę, niech skóra cieszy się słońcem, biedronka wzlatuje, po chwili znowu ląduje na dłoni i pracowicie łaskocze wędrując aż do ramienia. Na palcu siada czarna mucha w jaskrawo zielonych skrzydełkach, drepce parę kroczków, stwierdza, że to nie jest jadalne gówno, odlatuje.
U lekarza jestem dowcipny. - Panie doktorze, w tym roku przychodzę bowiem tak dobrze się czuję, że... - i tłumaczę jak człowiekowi, chcę przestać jadać lekarstwa, skorzystać z przyjazności lata i zrobić miesiąc głodówki o wodzie, oczyścić i odnowić organizm. Staruszek (zapewne rówieśnik!) prosi o zdjęcie koszuli, obsłuchuje mnie z przodu i tyłu, każe głębiej oddychać, jeszcze głębiej, to trwa chwilę na tyle długą, że już boli serce. Mówi przy tym, że głodówka może odnowić wątrobę i przewód pokarmowy, oczyścić z tłuszczu, ale nie dotknie złogów w arteriach i żyłach, a nawet osłabi serce. Ważę 56 kilo, nie ma tłuszczu do przepalania. Zezwala na trzy dni bez pokarmu plus trzy dni powrotu do jedzenia, czyli sześć dni bez leków. - Raz na tydzień? - pytam, żeby pożartować. - Raz na miesiąc - odpowiada poważnie.
Przechodzimy do gabinetu, kładę się na stole, ssawki czujników na nogach, dłoniach i klatce piersiowej, robimy kardiogram. Wychodzi z drukarki gdy się ubieram. Oglądamy razem. - Te wzgórki na diagramie - mówi pan doktor, wskazując paznokciem - to typowe oznaki zawału serca. Ale ty przychodzisz, bo się dobrze czujesz... Wyznacza mi terminy badania krwi, ultraschall (nie wiem jak to po polsku) i siłowego kardiogramu, na który mam przyjść odstawiając na dobę lek koronarny i betabloker. - Które zniekształcają obraz...
Po drodze do domu nagle znużony kładę się w trawie Mariannenplatz, robię fotografie rodzinie szczurów pod ławką i dzieciom na ławce, po czym zasypiam kwadrans zwinięty jak embrion. W powietrzu jest upajający zapach kwitnących lip. W domu jest Rainer, właśnie idzie po zakupy, proszę go o kupienie połówki chleba dla mnie. Co załatwia dzień, bo na bieżąco gotowa kasza. Zjadam wielką porcję z cebulą plus kiszone ogórki, podlewam rośliny (a trzeba ci wiedzieć, że jest ich wiele, jakieś 50 litrów wody dziennie), cieszę się różnorodnością i kolorami kwiatów, wielością pszczół trzmieli owadów, to dla nich wielka łąka, te nasze trzy okna z południowej strony i balkon.
Przy herbacie słucham wiedeńskiego koncertu Keith Jarret'a, myślę o spisaniu dnia na stronicy dla ciebie, ale wątpię, czy będzie tyle energii... Oglądam w TV reportaż o locie Cassini wśród pierścieni Saturna i cieszę się, o, trzeba dzwonić do Bogdana, on przecie wstrząśnięty jak ja, dla nas to sprawy najpierwszej ważności! (chociaż nie unikamy przemówień posła Głąba w sejmie?). Nieoczekiwanie chcę odwiedzić Reinharda, wczoraj widziałem go tańczącego boso w niebieskiej koszuli i oranżowych spodniach, zdążę przed ósmą, żeby nie musiał schodzić z 4-tego piętra do drzwi wejściowych.
Mieszkamy w Kreuzbergu obaj po ćwierć wieku, nasze koleżeństwo polega na dzieleniu skrajnego optymizmu dla świata, życia, a nawet śmierci. Mówi o odwiedzinach u Grażyny, naszej czarnej madonny; żyje w pokoju ducha z żebrania na ulicy, może właśnie znalazła miejsce w życiu. Mam jej piękne fotos sprzed dziesięcioleci, gdy była cudna dziewczyna i pasjonująca malarka. - Umarła dla świata - stwierdzam, a potem wspominamy zmarłych. Szacio ten cudny słoneczny spokój rozbity w wypadku o drzewo, Dariusz co wrócił do Polski aby się powiesić, podobnie jak Marzena, dla niej miałem nadzieję, że rodzina może ją ratować... A Rafał, tak ciemno w oczach w czasie ostatniej u mnie wizyty, i już daleko od basu, na którym grywał i od dwojga dzieci w Bawarii, które zostawił, znaleziony trzy dni później w toalecie Mariannenplatz po złotym strzale w kanał. Pracowicie przypominamy sobie, tak! ten miał na imię Józek, szalony na skrzypcach geniusz do samego końca. I ostatecznie biedny Maniuś.
- A niektórzy żyją gorzej niżby umarli, wyglądają, jakby nigdy się nie urodzili, nie potrafią się cieszyć - mówi Reinhard w zadumie ...
- To chyba sprawa losu, łaski.
- Mam te wszystkie umarlaki na fotografiach - mówię, - nie wiadomo po co i na co. Opowiadam o portretach, które robię żebrakom. Obiecuje mi 50 centów dla Grażyny, mam koniecznie zrobić jej portret. O, chciałbym ci o nich opowiedzieć.
Wracam do domu okrężną drogą, trzeba mi dużo chodzić, póki co. Teraz burza grzmi za oknami, otwartymi na zapachy lata, siedzę przy stole i stukam na tastaturze, w celu nieznanym, albo bez celu.
 
12.07.2004

Córka wróciła znad morza po deszczowych wakacjach opalona i rześka. Zrobiła zakupy ze swych oszczędności i smaczny obiad. Uczę ją podlewania/dozowania roślin i kwiatów - na wypadek mego wyjazdu do Warszawy, albo dalej. Ma jeszcze parę tygodni wakacji w domu. - U nas tak pięknie! cudnie jest wrócić do domu! - stwierdza z błyszczącymi oczami. Nowe wyzwanie dla taty - wkrótce jej osiemnaste urodziny, to przecież pora na prawo jazdy!
 
14.07.2004 czas 03:06:00
Imię:  
Monika
Treść przekazu:  
Witam! Ma Pan fantastyczna dusze. Byc moze uda mi sie Pana spotkac w realu. Bedzie to dla mnie zaszczyt.... A teraz sobie zapale , hahaha.....z wrazenia po obejrzanej stronie. Moj wpis.... na pamiatke istnienia w jednakowym czasie. Monika :)
 
16.07.2004 czas 21:41:27
Imię:  
WARRIOR pl
Treść przekazu:  
YO YO WITAM CIE SERDECZNIE MILO ZE SIE ZAJMUJESZ TWORZENIEM OBRAZKÓW NA STRONKI INTERNETOWE DLA TAKICH OSÓB JAK JA : )) ZGODNIE Z TWOJA PROSBA ZROBIE LINKA NA MEJ STRONECZCE :)) MAM NADZIEJE ZE SIE PRZYSLUZE :) JESLI CHCIALBYS SIE SKONTAKTOWAC PISZ POD e-MAILA ODPISZE ;\]
 
19.07.2004

Wiesz, jak to jest, kiedy wypada coś z głowy i do niej nie wraca? Np. rozsądek?...
Spotkałem w upale dnia parę zwierząt kulturalnych, ujadających na nieludzkość zdarzeń.
W Marinnenplatz pokłóciły się dwa buldogi, w ciągu minuty popsuły sobie pyski broczące krwią. Wzięte na smycze bezpieczne, a tu jeszcze głośniej ich panowie wyją harczącymi harmoniami.
To co się dzieje z cenami ropy! - myśl mi proszę hulajnogę na baterie słoneczne.
 
20.07.2004

Lato upalne od trzech dni wraz z dzisiejszym, okrutna duchota popołudniem, od godzin zbierają się chmury, idzie przekształcicielka burza. Chodzę oklejony elektrodami, u pasa komputer rejestrujący kardiogram. Mam zachowywać się normalnie. Od ósmej rano! Pan doktor raczy żartować. Dzień mucha w smole, wcale się chce w upale. A burza grzmi dokoła. Vero i Marie cieszą się na wyjście. Nie pójdę w burzę z nimi, nie wolno moczyć kabelków, co mnie oplątały.

Pięciu polskich chłopaków w Berlinie dostało wyroki od 3 do 13 lat. Zabili biedaka Erwina pijaczka - ze złości, bo nie miał nic, z czego można by go obrabować. Zwierzył się Pawłowi, że dostał laptop. Właściwie nie chcieli zabić, chcieli się napić, ukraść ten laptop, ale okazało się, że nic nie ma. Paweł, żeby bić Erwina skutecznie - musiał się wygramolić ze swego wózka inwalidzkiego. Znęcali się długo, a Mateusz 16-letni najmłodszy, z nudów, bo nic do człowieka nie miał - dziobał go nożem pół godziny. Po wyjściu polskich chłopaków stary konał jeszcze dwie godziny. Biedak mówię ci przecie, zahartowany w niedoli i bólu... wytrwały... Gdyby mieli na piwo - może, mój boże - w dobrym humorze - który z nich by dzwonił lekarza...
Burza to zmywa ulewnym deszczem...
 
21.07.2004

O poranku obłuskano mnie z czujników i kabli - a po kąpieli nie ma w świecie wiatru gdzie by mnie nie było.
 

22.07.2004 czas 00:02:16
Imię:  
Barbara
Treść przekazu:  
Panie Wieslawie! Na Pana stronie spedzilam kilka nocnych godzin. Jestem pod wrazeniem Pana pracowitosci, aktywnosci zyciowej. To niesamowite. Pisze Pan pieknie, tak bezposrednio, nie zdazylam jeszcze przeczytac wszystkiego, ale wroce tu. I tak pieknie Pan maluje. Pozdrawiam z "Syberii" Polski, bo az z Suwalk. Zycze duzo zdrowia i radosci z pracy:))

 
22.07.2004

MIĘDZY NAMI NIELUDKAMI

Tak mi się zrymowało wczoraj znotowało, a dzisiaj się zdaje że rubryka powstaje. Notka o polskich chłopakach z przedwczoraj już w niej jest. A dzisiaj?
Komunikat armii amerykańskiej, która zakończyła śledztwa i stwierdza, że tortury nie były stosowane systematyczne.
 

23.07.2004 czas 12:43:38
Imię:  
Sabina
Treść przekazu:  
Witam! Superowa stronka wisartow a:-). Cieplo-duszne pozdrowionka z Lublina! Link umiescilam na swojej stronce www.sabiny.strona.prv.pl. Lubie czasem do Pana zajrzec, poczytac dziennik, poezje, nasycic sie malarstwem :-)

 

26.07.2004 czas 02:28:06
Imię:  
mike
Treść przekazu:  
wow, also ich muss sagen ihr habt wirklich eine schoene website. und die grafiken gefallen mir sehr gut :-) ich habe auf meiner HP ein link zu eurer website, leider habt ihr kein banner :-( liebe gruesse Mike

 

30.07.2004 czas 19:43:06
Imię:  
Wanda
Treść przekazu:  
Piszesz o ty, to google mi znalazly Twoja strone.Szukalam kwiatow, no i znalazlam.:) Piekne.Pozdrawiam. Wanda

 

01.08.2004 czas 17:46:14
Imię:  
kriegerin
Treść przekazu:  
hallo! habe gerade kurz in deine hp reingeschaut + finde sie wirklich super! ich muss mir das nun alles genauer anschauen...:) liebe gruesse aus Österreich
-kriegerin

 

01.08.2004 czas 00:21:30
Imię:  
KATARZYNA
Treść przekazu:  
ZACHWYCILA MNIE PANA STRONA. JESTEM POD WRAZENIEM ZYCZE SUKCESÓW W DALSZEJ TWÓRCZOSCI. Z POZDROWIENIAMI KATARZYNA POLSKA

 

03.08.2004 czas 23:45:03
Imię:  
Leland Lehrman
Treść przekazu:  
I would like to use the image of your lotus flower for our sacred sexuality conference. The page it will go on is here: where the other lotus flower is. Yours is so much more beautiful: http://www.bizspirit.com/TriCon05/sexuality05/sx_index.html Would you consider it? Leland

 

05.08.2004 czas 16:34:09
Imię:  
Hanna
Treść przekazu:  
Pana obrazy i grafiki odebraly mi mowe. Sa tym, czego poszukiwalam. Lacza kolory tak, jak polaczone zawsze chcialabym zobaczyc. Od dzis zbieram fundusze na zakup chocby jednego obrazu - potrwa to pewnie dlugo, bo jestem studentka bez grosza, ale moze sie uda. Szczególnie podobaly mi sie Kosmiczne Oko oraz Droga do i droga przez. Pozdrawiam i zycze natchnien!!! Hanna

 

14.08.2004 czas 10:44:15
Imię:  
Ursula goeb
Treść przekazu:  
Hallo, lieber wieslaw, wir haben uns gestern auf der Vernissage in der Zeitzone kenengelernt u. ich habe dir leider eine falsche Mailadresse gegeben, hier oben ist jetzt alles okay. deine bilder u. a. gefallen mir sehr gut. bin gespannt auf die Photos. meine Web. www.ursulagoeb-art.de viele herzliche gruesse ursula

 
Przy fajce Dwa cienie
Przy fajce Dwa cienie
18.08.2004

Rzadko tu ostatnio pisuję, raczej wędruję po Kreuzbergu, fotografuję co w oko (kamery) padnie. Może przyda się także twemu oku?
Lato w mieście zielone jest i upalne,
slonce w koronie drzewa, foto Wiesław Sadurski
W Mariannenplatz, foto Wiesław Sadurski W Mariannenplatz letni piknik na okrągło, wodną fajkę pyka marokańczyk,
Golab patrzy, foto Wiesław Sadurski
gołąb patrzy mi w oczy przed napiciem się wody,
 
Kasia, foto Wiesław Sadurski Odwiedzam artystów i galerie. Oto Kasia wśród obrazów,
Kurt Woldmann wystawia obrazy przestrzeni w ZeitZone,
Kurt Woldmann, foto Wiesław Sadurski
 
Rodolfo, foto Wiesław Sadurski
Rodolfo biedny odjechany, Ralph maluje piękne akty, oto jeden jego obraz.
Ralph, foto Wiesław Sadurski

Obraz Ralpha
 
W naszej jadalni, foto Wiesław Sadurski begonie, foto Wiesław Sadurski Szalwia, foto Wiesław Sadurski hibiscus, foto Wiesław Sadurski lila, foto Wiesław Sadurski Get wise - Legalize, foto Wiesław Sadurski
W naszej jadalni i na balkonie kwitnie wiele, dla ciebie fotografuję begonie i szałwie, hibiscus oraz te maleńkie śliczności lila, ale idę też na Paradę Konopi pod wezwaniem "Get wise - Legalize!", czyli "Zmądrzej - Zalegalizuj!"...
Kreuzberg to wielka wieś,
jak mieszka się ćwierć wieku - wszędzie są znajomi.
Wis i Api, foto Wiesław Sadurski
Siadam pod drzewkiem w cieniu, by odpocząć czasem - po chwili przychodzi Api. W kwadrans później córka wraca tędy ze szkoły - w porę by nas fotografować. Cieszy się na nowy rok szkolny, czy udaje dla mnie? Veronique, foto Wiesław Sadurski
 
Mac i Sven, foto Wiesław Sadurski Sven i Mac robią muzykę w Poznaniu, tu przychodzą na wytchnienie w cieniu, pogawędkę ze mną i piwo.
Nie piję piwa, idę wkrótce dalej, bez celu,
pod torami kolejki jest wietrznie i chłodno.
pod torami, foto Wiesław Sadurski
 
Meczet, foto Wiesław Sadurski
W sąsiedztwie na rogu Manteuffelstrasse szczerzy się ruina - od 1 maja 1987, kiedy dom towarowy spłonął w proteście ludu. Teraz stanie tu piękny meczet. Allah jest wielki!
Może dlatego sięgam myślą ku początkom, zachwyca mnie sztuka abecadła!
abecadlo, foto Wiesław Sadurski
 
Aniol, foto Wiesław Sadurski
A po wędrówkach w cafe Zaświat anioł podaje espresso.
Taka ulga! piękno jest na świecie!
Fotografuję do mej Galerii 50 centów żebraków. Erez fotogenicznie nie chce fotografii. Erez, foto Wiesław Sadurski
Atos, foto Wiesław Sadurski
Natomiast Atos poprawia w kawałku rozbitego lustra szminki i robi dla kamery performance,

tu zamieszczam foto pod tytułem:
"Pal papierosy, a będziesz wyglądał jak ja!
 
cykada, foto Wiesław Sadurski
A w domu - kiedy do domu wracam - nie zamykają się drzwi. To przyjaciele z bliska i daleka. Przychodzą, robią herbatę, gaworzą.
Codziennym gościem jest mała cykada - znajduję ją na stole, podłodze, dzisiaj nawet w pracowni - czy chce się osiedlić na zimę? Veronique córka moja się cieszy, ale ja wynoszę zwierzę na balkon i zamykam drzwi. Nazajutrz powraca.
 
Rainer, foto Wiesław Sadurski Corinna, foto Wiesław Sadurski
Rainer krząta się pod skrzydłami madonny,
Cori świeci z radości,
Josef straszy opowieścią - mieszkał w wielkim wagonie na kołach, ktoś go podpalił w nocy, stracił dobytek, komputer i miejsce do spania.
Jozef, foto Wiesław Sadurski
 
Witek, foto Wiesław Sadurski
Witek po 18 latach wpada i opowiada, że wzdycham: - Hej, gdybym był powieściopisarzem!

Pijemy wino czerwone - i tak nam dopomóż Bóg!
Pijemy wino czerwone, foto Wiesław Sadurski
 
Nie wszystkich mogę fotografować. Anja mi wcale nie pozwala: - Zrobisz fotos, napiszesz bzdury, a ja stracę miłość! - mówi. I słusznie! Jest jak z bajki - aż się prosi o powieść. Przyjaciółka z prawdziwego zdarzenia uważa, że do pełnego zdrowia potrzebuję seksu. Anja to (jest takie słowo, czy właśnie go dla niej wymyślam?) mężczyźniak. Kocha dziewczyny. Żartuję sobie, zupełnie jak ja, ale z większym szczęściem. Twierdzi, jesteśmy do siebie podobni, lubi moją delikatność a pod nią, mówi, twardość głazu. Rozwiązła do utraty tchu, nawet jak ja dojrzałego może czegoś uczyć, ale nie pozwala się całować w usta. Potwornie zazdrosna o swoją piękną kochankę znaną mi z fotografii. Mam szansę jedynie na jakiejś wystawie (której nie mam w planach), wtedy mogłaby podejść do artysty bez wzbudzenia podejrzeń. Cudne są te sprzeczności, głupoty i mądrości, a wszystko w radości życia tak intensywnej, że po spotkaniu naszym wysypiam się trzy dni...
Przedstawiam Anję malunkiem z ulicy.
Pasuje, z tymi lokami i literkami, co składają się w słowa FEEL albo FLEE, czyli: CZUJ albo UCIEKAJ.
 

20.08.2004 czas 19:33:19
Imię:  
KERRIGEN
Treść przekazu:  
STRONKA JEST FANTASTYCZNA BYLE TAK DALEJ!!! DAJCIE JESZCZE COS O ANATOMI!!! PLEASE!!!

 

29.08.2004 czas 17:17:37
Imię:  
MadPole
Treść przekazu:  
Nicely laid out, simple, useful, free and without ad banners - what can I say: SUPBERBLY USEFUL! Thank You very much and I will list it on my Web Site! Wielkie Dzięki !!!!!

   
30.08.2004

Deszcze gwałtowne chłodzą barwy lata. Fotografuję refleksy świata w wodach, tyle spacerów i fotografii - że rozumiesz, dlaczego nie przyjechałem do Polski.

Okna w wodzie, foto Wiesław Sadurski
 
Veronique Sadurski, foto Wiesław Sadurski Veronique córka moja pozdrawia cię, wkrótce kończy lat 18, chwali się postępami w szkole, każdego dnia szczęśliwa z nowego powodu... Dzisiaj to srebrne kapi na głowie...
Fefleks w wodzie, foto Wiesław Sadurski
Wieża - refleks w wodzie na balustradzie - zaraz wyparuje w słońcu.
 
"Granica przebiega nie między narodami,
lecz między górą a dołem
"

głosi napis na ślepej ścianie domu zajętego przez punków -
Kontrast architektury, foto Wiesław Sadurski rzuć okiem na powiększenie tej fotografii -

to kontrast architektury?

Czy właśnie dołu i góry?
 
 

01.09.2004 czas 16:47:31
Imię:  
Gabi
Treść przekazu:  
wollt auf diesen weg dich (und alle andern leser dieses gaestebuches) fragen, ob du interesse daran haettest an meinem friedensprojekt teilzunehmen, zum thema 'feind'. mehr dazu unter: www.mondamo.de/mondamo01.htm danke, gabi von mondamo.de -------- would you like to join my peace-project? you just have to write down your opinion about enemies: do you have some? why are they enemies, how would you treat them?? i will present all answers with pictures in an exhibition. i would be really glad if you can help me. see for more information: www.mondamo.de/mondamo01.htm

 

04.09.2004 czas 00:16:53
Imię:  
Steffen
Treść przekazu:  
hallo wieslaw, ich bin eigentlich durch zufall auf diese site gestossen, da ich für meine web-site ein paar lizensfreie (also kostenlose und frei verwendbare gafiken) suchte. dabie bin ich auf diese faszinierende und interessante homepage gestossen. tolle arbeiten!!! - kann ich dazu nur sagen. diese site wandert glattweg als link in meine favoriten-liste. viel spass und erfolg noch mit deinen ideen und arrbeiten steffen

 

05.09.2004 czas 11:48:03
Imię:  
Jaroslaw Sakowski
Treść przekazu:  
Witam, Przedewszystkim rzuca sie w oczy interesujace zycie które prowadzisz, oby tak dalej. Duzo tego jest. Podobaja mi sie grafiki, niektóre bardzo (oczywiscie glównie nie komputerowe). Dla mnie najladniejsze w ogóle: "Blyskawica Kreacji 1976", "Kosmiczny Pejzaz 1977", "Galaktyczna Wioska", "Czarna dziura kiedys, (troche brakuje dynamiki ale moze byc), "Tesknota", "Wedrujaca Gwiazda", "Zielony pejzaz", "Melodia Bezruchu", "Smok czerwony" (no ale ja w ogóle zbieram rysunki smoków i innych dziwnych zwierzaków). Kolejnosc wymieniania raczej dowolna, taka jak ogladalem galerie. Nie podoba mi sie zdecydowanie "Czarna Dziura 1977" - ten cenny i jakze ciekawy obiekt astronomiczny nie powinien byc parodiowany !!! Z komputerowych zainteresowaly mnie Mandale, z grafik 3d "Król Gór" i "Planetki pod choinke". Ogólnie jednak strona bardzo ciekawa, nie zaluje ze ogladalem, polece tez innym. Z powazaniem, Jarek

 

10.09.2004 czas 10:06:09
Imię:  
petra
Treść przekazu:  
Herzlichen Dank fuer diese wunderschoenen Bilder! Ich mag sie, ich mag sie, ich mag sie!
Ich wuensche Dir von Herzen Gesundheit fuer Dein Herz - ich nehme an Du weisst, wie ich das meine! Dein Leben war nicht einfach, aber was Du daraus gemacht hast ist einfach grossartig! Du bist eine wunderbare Seele und ich freue mich, dass ich per Internet einen kleinen Einblick nehmen durfte und Du ein Stueckchen mit mir geteilt hast! Danke dafuer. Das macht Mut. Es gibt eine Seelenfamilie und Du scheinst mir ein Verwandter zu sein! Fuehl Dich umarmt. Ganz, ganz herzliche Gruesse aus Wien sendet Dir Petra, die Regenbogenfrau!

 

16.09.2004 czas 22:08:41
Imię:  
sylvia fruhmann
Treść przekazu:  
meine lieblingswebsite. kunst ganz in meinem sinn. alles liebe LiLA

 

26.09.2004 czas 01:07:54
Imię:  
Dr.Pinsel
Treść przekazu:  
WOW!__________________sehr schoene Bilder. Nur der Kuenstler kann den Sinn des Lebens erraten. Novalis, Fragmente TRUST IN PAINT Calypso-Party.de

 

29.09.2004 czas 00:34:30
Imię:  
Rick Harrell
Treść przekazu:  
Thank you for your art - I am pastor of a small church in California. I would like to ask for your permission ot use some of your creation images and Jesus images as illustrations in my sermon powerpoints. They will not be published or reproduced beyond that. Thank you for your consideration and may God continue to bless you richly.

wrzesień 2004
 
Wis na Mariannenplatz, foto Freisler


- Co?

Już parę razy
Wis w cafe Zaswiat, foto Freisler
nie spotkaliśmy się, żeby posiedzieć w słońcu na Mariannenplatz
albo przy kawie w cafe Zaświat,
 
Farouqe kaligrafuje, foto Wiesław Sadurski Farouqe kaligrafuje właśnie me imię, aby je dać błękitowi, Dieter blaznuje, foto Wiesław Sadurski Dieter błaznuje przed wyjazdem na wspinaczkę w góry.
 
Kałuża nieba na ziemi, foto Wiesław Sadurski
Kałuża nieba na ziemi
październik
Vero is 18, foto Wiesław SadurskiJeszcze raz nie przyjadę do Warszawy - tym razem w październiku. Od dawna zajmuję się niemal wyłącznie Gitą.
Ale z okazji osiemnastych urodzin Veronique - jej portret.


Chętnie fotografuję w wędrówkach księżniczki i mamy z córkami :
Ważka, foto Wiesław Sadurski
Kasia i Ester, foto Wiesław Sadurski
Matka i córka, foto Wiesław Sadurski
 

29.09.2004 czas 00:34:30
Imię:  
Rick Harrell
Treść przekazu:  
Thank you for your art - I am pastor of a small church in California. I would like to ask for your permission ot use some of your creation images and Jesus images as illustrations in my sermon powerpoints. They will not be published or reproduced beyond that. Thank you for your consideration and may God continue to bless you richly.

 

08.10.2004 czas 02:38:38
Imię:  
Paco
Treść przekazu:  
You have some of the most beautiful works that I have ever seen.

 

09.10.2004 czas 14:00:22
Imię:  
Eveline Lewandowski
Treść przekazu:  
Hallo lieber Wieslaw... Auf der Suche nach einem Verlag, dem ich meine PC Grafiken anbieten kann, bin ich zufaellig auf Deinen wunderschoenen Seiten gelandet und bin gegen meine Gewohnheiten tief eingestiegen. Denn was ich fand, wuerde ich als eine Seelenverwandtschaft beschreiben, die mich teils betroffen, teils zum Lachen und zum groessten Teil in meiner Arbeit und meinem Weg bestaerkt und inspiriert hat und dafuer moechte ich Dir von ganzem Herzen danken. Verschiedene Wege einer goettlichen Seele,... moechte ich es nennen. Ich habe das was Du als Ą ... lediglich die Leidenschaft der Erfahrung und die Freude darueber, dass etwas zu sehen ist was es vorher nicht gabď beschreibst, so umschrieben, Wenn eine Seele sich offenbart, offenbart sich der Goettliche Selbstausdruck. Ich wuensche Dir, lieber Wieslaw und natuerlich auch Deiner Tochter fuer die Zukunft alles erdenklich Gute. Moege Dein inneres Licht weiterhin so stark leuchten und viele Menschen an ihr eigenes inneres Licht erinnern. Liebe Gruesse Eveline Lewandowski Kempten, 09. 10. 2004

 

15.10.2004 czas 17:21:34
Imię:  
Kasia
Treść przekazu:  
Bardzo mi siÍ podoba stronka, i z mila checia ja ogladam.Pozdrawiam

30.10.2004 czas 15:16:59
Imię:  
Bob
Treść przekazu:  
very very nice work... Bob

listopad

Jesień nie jest fotogeniczna, od dawna nie ruszam kamery. Prawda? rzadko piszę na tej stronie. Brak słów - jako i sensów. Od zawału serca już ponad rok lecę na lekach. Mają umożliwiać dalsze życie, nikt przecież nie mówi o wyzdrowieniu. Żyję - ale cóż, zdaje się, że jestem wrażliwcem - porównam to do imadła, ten wpływ medykamentów na życie wewnętrzne. Staje się smutne, depresyjne; szczęki imadła na skroniach zaciskają się - cóż to za absurd dokręca śrubę? jaki sens mają dnie i noce, w których myślenie rozważa zalety samobójstwa? Nie ma też malowania. Przyjaciół toleruję, ale unikam spotkań i rozmów, są męczące, zbyt wiele słów. To ma być życie? A przecież robiłem jako słoneczko na niebie...
Lekarstwa skończyły się przed miesiącem - jedno, a w parę dni później drugie - pozostałe dwa odstawiłem po dalszym tygodniu. Mój lekarz mieszkał po sąsiedzku, teraz porzucił praktykę własną na rzecz pracy w instytucie serca - na drugim końcu Berlina; obiecywałem sobie, że już jutro pojadę po recepty itd.
Minął wszakże tydzień jeden i drugi, już nie mam zamiaru jechać. Stan serca i bólu nie zmienia się, natomiast czuję zmiany w duszy - ustępują świńskie mgiełki, robi się jaśniej w głowie i sercu, jakieś kreacyjne energie nawiedzają mnie czasem. Żegnajcie piguły. W życiu nie idzie tylko o przetrwanie!
 

16.11.2004 czas 16:36:15
Imię:  
Angelika Maria
Treść przekazu:  
Halihalo! Ich finde diese seite echt sehr schoen, und ich wuerde mich sehr freuen, wenn Sie mal mit mir schriftlichen kontakt aufnehmen wuerden. Gruss AM

 

17.11.2004 czas 15:02:58
Imię:  
sieglinde
Treść przekazu:  
ich habe mir gestern deine webseiten gemerkt und heute deine fotoseite angesehen , ich finde viele deiner fotos sehr schoen und habe mir das foto mit den grefart ueber die grenzbestimmung heruntergeladen es ist sehr zeitgemaess ich tus auf meinen desktop !!

18.11.2004 czas 06:08:36
Imię:  
Rastislav Telgarsky
Treść przekazu:  
Dziekuje bardzo za inspirujace stronice. Zalaczam pozdrowienia z Nowego Meksyku (USA), Rastislav (Roscislaw)

 
W wisarts dziesiątki lat pracy. Interesuje Cię najciekawsze? To chyba Avadhuta Gita, ma teraz własną stronę. Trzy czwarte księgi już po polsku, ale tekst wciąż się zmienia. Uważaj! - lektura może zmienić Twe życie! To zapewne najstarszy tekst, z jakim się spotykasz.
 
Pieśń wyzwolonego, Śri Avadhuta Dattatreya, wielkiego Guru:
Jesteś wolny! Nie podlegasz przyczynom i skutkom. Nie jesteś ograniczony ciałem, słowem, czynem. Wolny od uwarunkowań - jesteś kosmiczną istotą. Czemu nie rozpoznajesz faktu wszystkich faktów? Raduj się, wejdź w przygodę prawdziwego życia!
 
24 listopada 04

Otwieram stronę, aby dopisać, że pojutrze, piątek, pełnia księżyca = czas świętowania w Indiach na cześć Śri Avadhoota Dattatreya. Od tysięcy lat...
Nowiny? Córka zdrowa, sympatycznie zakochana albo zawiedziona, uczy się dobrze. - Tatuś, uśmiechnij się! - mówi, kiedy się akurat nie śmieję.
Zdrowieję, odkąd przestałem truć się lekami. Pracuję: przygotowanie Ludzi do druku w Warszawie, obrazów świadomości do druku w Ameryce. Czy trzeba będzie pucować wielkie płótna i dawać na wystawę - okaże się na dniach.
 

06.12.2004 czas 11:18:37
Imię:  
myshol
Treść przekazu:  
Witam Pana! Jestem naprawde pod wrazeniem Panskich zdjec, baaardzooo mi sie podobaja! Szukalem na stronie adresu e-mail do Pana, poniewaz mam pytanie dotyczace tychze zdjec. Czy moge jedno z nich wykorzystac na swojej stronie? To bedzie tylko krótkie intro, wykonane we flashu. A na mysli mam zdjecie z kapliczka, jest wrecz cudowne. Jesli istnieje taka mozliwosc, to bardzo prosze o kontakt pod adresem: myshol@o2.pl . Z góry dziekuje!

 

09.12.2004 czas 23:02:23
Imię:  
Lloyd
Treść przekazu:  
You got some cool art work, I wish I could do that or at least have the patience do it, ha. I just happen to come across you site online, anyways have a good day, later.

 

10.12.2004 czas 12:22:31
Imię:  
Penny Papanikolopoulos
Treść przekazu:  
Dear artist,
I work for a rehabilitation centre for disabled children in Greece. My colleagues and I are writing a handbook for the parents of disabled children. May we use some of your images in our handbook. We would be using the images directly from the internet. We will certainly reference your site if you allow us to use them. The specific images we are interested in are: single flower, fuschia in the starry night and Rays of Grace
The name of the center is Theotokos Foundation www.theotokos.gr I am the director -Panagiota (Penny) Papanikolopoulos tele:+30+210+2319-767 cell: +30 6972018290 Our address is 2 Theotokou St. Ilion 13122 Athens Greece The parent handbook is going to be published by Theotokos and it's title is "Now You Know" (translated from the Greek) The handbook is in Greek only. It is a self help booklet for parents. "Handbook" is misleading. We will certainly reference your site in the booklet if you allow us to use your images. Thank you for your time. Penny

 
11 grudnia 04

Mijają dnie i noce, jak zwykły robić, odkąd umiesz się śmiać.
Od czasu do czasu daję tu znaki życia ulotne, potrzebne jak wiatr. Jestem niebywale zajęty!
Przygotowuję 50 płócien na wystawę w SatelliteOffice (przy CheckPointCharlie), montaż w następny weekend. Ta cudna wyczerpująca zabawa: 100 haków do wkręcenia w blejtramy, złożenie sygnatur - na odwrocie, bo z przodu jest obraz przecie, druty, werniksy gdzie konieczne, oklejenie taśmą krawędzi w celach higienicznych, bagatela, 300 metrów a w dodatku bieżących. Wernisaż 2-go lutego '05, ale wątpię czy możesz wejść ot tak, z ulicy.
Mało tego - w drugim domu Satellite (szklane przecie to domy w Berlinie ostatnich lat, coś pamiętam marzył o tym Żeromski), przy Friedrichstrasse 200, wieszam w marcu następne pół setki płócien, w tym wszystkie największe (z wyjątkiem Stworzenia, które nie wyjdzie z domu, póki malarz nie wyjdzie nogami do przodu). Wystawy obliczone na rok. Druga będzie od 1 kwietnia, chciałem właśnie na PrimaAprilis, wernisaż wszakże zaproponuję na pierwszy dzień lata, jak zabawa to zabawa. Będzie w sali wejściowej (wielkości dworca kolejowego), ściany z granitu (symbol pieniędzy) kończą się gdzieś tam w górze dachem ze szkła. Zmieszczę tam wszystkie wielkie płótna. A biuro 5-go piętra i 7-me piętro umebluję kosmicznymi obrazami.
Pierwsza wystawa to będą ostatnie lata, Pola Energii, mam fajny tytuł wystawy: "ONE WAVE TICKET", jeśli ci to coś mówi. A jak nie mówi, to ucz się angielskiego na gwałt, wyciągaj słomę z kaloszy!

O tym chyba pisałem - unieważniłem psychicznie zawał serca, nie jadam żadnych lekarstw, piję czerwone wino palę zieloną trawę, czuję się coraz lepiej. Nie wątpię, że aż do śmierci.
Napiszę i więcej, kiedy się wyśpię.
 

12.12.2004 czas 14:28:58
Imię:  
mic
Treść przekazu:  
Drogi Panie Wieslawie! Das Leben ist eine Suche. Es tut gut zu sehen, wie intensiv und produktiv sie verlaufen kann. Vom Herzen alles Gute! serdecznie pozdrawiam i zapraszam rowniez na strone www.kalkofen.org www.wapiennik.net

13.12.2004 czas 14:27:48
Imię:  
Gocha
Treść przekazu:  
to jest niesamowite, zwariowalam, dziekuje...

 
16 grudnia 04

Śmiertelnie zakochany jestem w mych obrazach. Światło bezinteresowne, miłość bez trwogi, niepokój bez wytchnienia.

Zadzwoniłem do mego Anioła Stróża. Był bardzo zajęty, nie miał dla mnie czasu, nie potrzebował mej wieczności.
 
18 grudnia 04

Wystawa gotowa z pomocą przyjaciół do noszenia i córki w montażu, 39 płócien. Zawiozłem zbyt wiele; są pokojowe, ale intensywne, ostre w działaniu; to niebywały ładunek energii. Jam doń przyzwyczajony na codzień, ale na innych to działa mocno. Słodkie bóle mięśni, więcej zmęczenia niż zadowolenia. Na razie.
W magazynie obrazów, który jest moją sypialnią, nie widać ubytku. Pocieszy mnie wiosenna duża wystawa? Chciałbym to wszystko pokazać ludziom, póki co, zanim cudny nudny wiatr przemijania rozwieje to w pustce.

Vero i koleżanki siedzą w jadalni i omawiają sprawy Sylwestra, który się u nas odbędzie - to dla mnie groza, ale co ja mogę? 30 sztuk młodzieży, akcje, że hej! Przeprowadzka obrazów, aby mieć miejsce na tańce.
Odwiedziła mnie Ewa, wczesnym popołudniem wytrąbiliśmy flaszkę Cabernet Sauvignon, to ona przecie przyprowadziła dziewczyny z Satellite Office do mnie, sprawiła lawinę wydarzeń. Dopiero o 19-tej dostałem śniadanie. Jedzenie nudne zajęcie, jako i spanie - po nic. Przeprogramować to wszystko, wykorzystać wiedzę genetyczną roślin, żywić się światłem! Vero upiekła wszakże smaczne tofu, kromka chleba do tego i jabłko na stole.

Cieszę się, że wiosną duże obrazy będą wystawione. Może sprawią, że przyjdzie wielka wystawa? Przecież do pewnych prac trzeba setki metrów kwadratowych! Na razie cieszę się tym, co dane.
Wyjąłem z szafy manuskrypt, parę kilo papieru leży za mną na podłodze. Przeczytać, zastanowić się, czy to drukowalne. Sprzed ćwierć wieku! Wtedy PRL uznała za niedrukowalne, Jarek wszakże nie szczędzi mi pochwał. Kto przepisze na komputer? A stos karteczek z ostatniego roku, których nie wpisałem do strony "dzisiaj" i szybują w niebycie?

Kręcę się szybko, bąk na stole. Praca mnie ożywia, ta kreacyjna, gdzie można realizować promil możliwości. - Trzeba się śpieszyć - mówi Vincent Van Gogh w filmie Kurosawy "Sny". - Coraz więcej obrazów, coraz mniej czasu.
Myślę leniwie, że pójdę do lekarza kiedyś, i powiem: - Panie doktorze, nie łykam leków od (powiedzmy) pięciu miesięcy. Może zrobimy badania i porównamy dane?

Świeca mnie oświeca. Nawyk całego życia - płomyk świecy płonie, gdy przychodzą goście, albo kiedy pracuję. Jest przecież jedno święto prawdziwe, w nim nie odróżnia się między nocą a dniem. Życzliwy sąsiad mnie poinformował, że z tych płomyków mógłbym mieć podróż dookoła świata. Ja pytam - po co, skoro świat caluteńki tutaj.
Komu zapalam Świeczkę, z której zostaje 0garek?
19 grudnia 04

Wielki duch świata uczy się, jak istnieć - w twym zaślepieniu, miłosnym upojeniu, w pięknie okrutnym i w grozie agonii.

Oj, nie ma nadziei - dla kołodziei.
 

20.12.2004 czas 16:12:46
heidrun
Treść przekazu:  
Sehr schoene Seite, noch schoenere Bilder, berauschende Poesie und ein Bilderbuch-Lebenslauf! Weiter so, alles ist in Veraenderung... Wuensche weiterhin Liebe, Konsequenz und Erfahrung. Heidrun

 

20.12.2004 czas 22:36:10
Imię:  
Fany Tel
Treść przekazu:  
Dear Mr. Sadurski, Since a year I have visited your site several times and enjoyed it. You can feel, taste and almost smell the artist in you. I wandered why you stopped selling your art by the internet.

 

20.12.2004 czas 12:36:56
Imię:  
Fabio Quaranta
Treść przekazu:  
I like your work. I live in Rome. I'm a little painter boy. fab

 

24.12.2004 czas 19:37:39
Imię:  
schaper
Treść przekazu:  
Da ich selber auch von der Fotografie lebe , kann ich sagen das Eure Bilder zu Teil Klasse sind. Mit freundlichen Gruessen ollydigi www.kunststudio66.de

 

26.12.2004 czas 13:13:45
Imię:  
Charlotte Otto
Treść przekazu:  
Hallo Wieslaw, ich bin ueber meine Vorliebe fuer farbenfreudige Fraktale auf Deine Site gekommen. Absolut Spitze dies Farbenpracht in Deinen Bildern. Dies zeigt mir, dass Farben ein schweres Leben immer wieder lebenswert machen koennen und eine Inspiration sein koennen. Bitte weiter so, auch die Gestaltung der Seite ist toll. Werde immer mal wieder vorbei schauen. Gruesse aus Hamburg. Charlotte

 

01. 01.05

Oj!
Trzeba by złożyć życzenia, życzyć świętego Ci uniesienia - w aktach miłosnych, bo co jest lepsze na ziemi?
Jak będę więcej wiedział - niezwłocznie powiedział.

 
Lubisz Stronicę? Podaj adres dalej! Zrób do mnie link!
| Start | Malarstwo | Grafika | Poezja | Fotografia | Dzisiaj | Design | Free | Sprzedaż Sztuki | Prawa Autorskie | Biografia | Linki | E-Mail |
© 2004 Wiesław Sadurski worldwide. Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Website tworzona i utrzymywana przez Autora.
Autorska Galeria Sztuk Pięknych - Malarstwo, Grafika, Poezja, Fotografia, Druki Artystyczne - Wiesław Sadurski, polski artysta w Berlinie.