Home Paintings Graphics Photography Poetry Today Deutsch

Witaj dzisiaj, Tu i Teraz!

ględoły z niebiańskiej stodoły i natchnienia od niechcenia:

Hiszpania, Barcelona, Casa Mila, Casa Batlló, Güell Park, Antoni Gaudi

by Wis - Wieslaw Sadurski

 

Widziałem 1975 Zawód Reporter - film Antonioniego z Jackiem Nicholsonem i Marią Schneider.
Świetny film zrobił na mnie wielkie wrażenie, ale to, co tam zobaczyłem i całe życie pamiętałem - to Casa Milà - dom zbudowany przez Antonio Gaudi. Niektóre sceny kręcone były na dachu tego budynku.
Czytałem o nim i widziałem katalogi sztuki. Stał się jednym z moich kilku marzeń - ach, zobaczyć te cuda! Czterdzieści lat później moje marzenie się spełniło. Przyjechałem, widzę, przeżywam.

Antoni Gaudí i Cornet, 1852 - 1926

Antoni Gaudi black and white photography.

to kataloński architekt uznawany za geniusza swej dyscypliny.
Od dzieciństwa był Gaudi obserwatorem przyrody, miłośnikiem kształtów, kolorów i geometrii.
Pracował dla klientów indywidualnych tworząc prywatne rezydencje, takie jak Casa Milà i Palau Güell, ale niektórzy z jego klientów, członkowie rosnącej klasy średniej w nowym stuleciu, zlecili mu budynki mieszkalne, trzy z nich: w Casa Barcelona Calvet, Casa Batllo i Casa Milà.

Ewolucja Antonia Gaudiego wykracza poza zasady gotyku i tworzy styl, który jest niezbędny dla nowoczesnej architektury. W jego pracy główną rolę odgrywają komponenty geometryczne i strukturalne.
Prace Gaudiego reprezentują geniusz architekta, wyrażając szczególne walory przestrzenne i plastyczność falistych linii, harmonię kolorów i materiałów, zarówno w strukturach architektonicznych i elementach rzeźbionych.
Antoni Gaudí to artysta, który wyprzedził swój czas i był niezrozumiany przez współczesnych.

7 czerwca 1926 roku przejechał go tramwaj na skrzyżowaniu Gran Via de les Corts Catalanes i Carrer de Bailèn. Poważnie zraniony był wzięty do szpitala Hospital de la Santa Creu, gdzie zmarł 3 dni później. Jego ciało spoczęło 12 czerwca w krypcie La Sagrada Família.

Jego największy projekt, La Sagrada Familia w Barcelonie, pozostał niedokończony w chwili śmierci. Zaczął w nim pracę już w 1884 roku a od 1910 do 1926 roku poświęcił wysiłki wyłącznie swemu arcydziełu. Kościół, jedna z wielkich budowli religijnych 20 wieku, jest wciąż w budowie, finansowanej wyłącznie ze składek.

Antoni Gaudi - CASA MILA - La Pedrera - Barcelona

  Casa Milà jest efektem dwóch budynków wokół dwóch dziedzińców, które dostarczają światło na poziomie dziewięciu pięter. Powstał układ w kształcie asymetrycznego "8" z powodu różnego kształtu i wielkości dziedzińców.

Gaudí rozpoczął pierwsze szkice tego domu w swoim warsztacie w Sagrada Familia, czyniąc linię krzywą jako charakterystykę stałą, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, zawierającą wiele rozwiązań formalnych geometrii i elementów o charakterze naturalistycznym.

Jednym z najbardziej istotnych części budynku jest dach, zwieńczony świetlikami, wyjściami do klatek schodowych, wentylatorów i kominów. Wszystkie te elementy, zbudowane z wapienia pokrytego połamanym marmurem lub rozbitym szkłem, mają określoną funkcję architektoniczną. Niemniej stały się one prawdziwymi rzeźbami zintegrowanymi w budynku.
 
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - wieże wentylacyjne.
Casa Milà - wieże wentylacyjne.
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - kominy.   Casa Milà Barcelona - architektura dachu, kominy znane jako strachy na czarownice.
Casa Milà kominy.   Casa Milà - architektura dachu, kominy znane jako strachy na czarownice.
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona- Front budynku. Antoni Gaudi Casa Milà - wieża wentylacyjna. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - front budynku - oryginalny balkon.
Casa Milà - Front budynku. Casa Milà Oryginalny balkon - samonośna fasada z kamienia, wspierana przez zakrzywione belki żelaza.

 

Budynek jest odrębną jednostką, w której kształt zewnętrzny przechodzi do wnętrza. Apartamenty wyposażone są w sufity z reliefów gipsowych wielkiego dynamizmu, rzemiosła drewnianych drzwi, okien i mebli oraz projektowania nawierzchni hydraulicznej i różnych elementów ozdobnych.

Schody były przeznaczone dla sług, a dostęp do mieszkań zapewniała winda z wyjątkiem piętra Noble, gdzie Gaudi dodał schody o specjalnej konfiguracji. Gaudí chciał, aby ludzie, którzy mieszkali w mieszkaniach poznali się wzajem. Winda zatrzymuje się na co drugim piętrze, więc ludzie musieli komunikować się ze sobą na różnych piętrach.

 
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - kominy. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - szklane kominy. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - kominy.
Casa Milà Casa Milà Casa Milà
Szklane wieże na dachu - jeden z kominów został zwieńczony kawałkami szkła -
mówiło się, że Gaudi zrobił je w dzień po inauguracji budynku, wykorzystując puste butelki zostawione po party.
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - dach i kominy. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - dach i kominy.
Casa Milà dach. Casa Milà dach.


Strukturalnie Casa Milà charakteryzuje się samonośnością elewacji kamiennych, które łączą się z wewnętrzną strukturą każdego piętra za pomocą zakrzywionych belek żelaza wokół obwodu każdego piętra.
Ten system konstrukcji pozwala, z jednej strony, na duże otwory w elewacji, które dają światło do domów, a z drugiej, wolną konstrukcję różnych poziomów, tak, że wszystkie ściany mogą być rozebrane i przestawione bez wpływu na stabilność budynku.
Pozwala to właścicielom zmieniać do woli wewnętrzny układ mieszkań. Absolutna nowość!
 
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - dziedziniec, Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - dach i kominy.
Casa Milà - dziedziniec. Casa Milà
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Biblioteka, Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Pokój do pracy. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Pokój dziecinny. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Pokój dziecinny. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona -  Jadalnia
Casa Milà - Biblioteka. Casa Milà - Pokój do pracy. Casa Milà - Pokój dziecinny. Casa Milà - Pokój dziecinny. Casa Milà - Jadalnia.
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - krzesła. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - dziedziniec. Wiesław Sadurski w Casa Milà - stół kuchenny.
Casa Milà - krzesła. Casa Milà - dziedziniec. Wiesław Sadurski - Casa Milà - stół kuchenny.
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - wnętrze.   Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Taras
Casa Milà   Casa Milà - Taras.

 

W budynku znajduje się w pełni oryginalne rozwiązanie hallu który nie jest zamknięty i ciemny, ale otwarty bezpośrednio widoczny dla użytkownika wstępującego do budynku.

Gaudi, tak jak to uczynił w Casa Batlló, zaprojektował specjalne meble dla parteru. Architekta przejął odpowiedzialność za kwestie globalne, takie jak struktury i elewacje, a także każdy szczegół wystroju, mebli i akcesoriów, takich jak lampy, donice, podłogi, sufity.

Niekonwencjonalny styl budynku był przedmiotem wielu krytyk. Nadano domowi przydomek "La Pedrera" - "kamieniołom". Casa Mila pojawiła się w wielu czasopismach satyrycznych. Mieszkańcy Paseo de Gracia gniewali się na Mila i przestali się z nim witać, argumentując, że dziwność budynku Gaudiego obniży ceny gruntów w okolicy.

 
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Jadalnia. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Kuchnia. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Gramofon. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Rzeźba. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - wnętrze.
Casa Milà - Jadalnia. Kuchnia w Casa Milà. Casa Milà - Gramofon. Casa Milà - Rzeźba. Casa Milà
Casa Milà - malowidła pokrywają ściany, dostęp jest chroniony przez gigantyczną żelazną bramę.   Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - schody.
Casa Milà - malowidła pokrywają ściany, dostęp jest chroniony przez gigantyczną żelazną bramę.   Casa Milà
Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Pokój służby w Casa Milà. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Łóżko. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Sypialnia. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Sypialnia. Antoni Gaudi, Casa Milà, Barcelona - Łazienka.
Pokój służby w Casa Milà. Łóżko w Casa Milà. Sypialnia w Casa Milà. Sypialnia w Casa Milà. Łazienka w Casa Milà.
 

Antonio Gaudi - GÜELL PARK w Barcelonie

  Park Güell jest jednym z najbardziej imponujących parków na świecie. Na początku 20 wieku Eusebi Güell wydał zlecenie, aby Antoni Gaudi sporządził projekt. Park, jedno z największych przedsięwzięć Gaudiego, był pierwotnie planowany jako prywatny zielony obszar mieszkalny zawierający około sześćdziesięciu domów na wzgórzu Barcelony. Projekt był porażką. Dzisiaj to przestrzeń publiczna.
Hiszpania w 1969 roku oświadczyła, że Park Guell jest ważny dla kultury narodowej. UNESCO dodało park do Listy Światowego Dziedzictwa w 1984 roku.
 
 
  Park został zainspirowany angielskim ruchem ogrodowym miast. Miejscem było skaliste wzgórze z niewielką roślinnością, zwane Nagą Górą. Intencją było wykorzystanie świeżego powietrza z dala od zadymionych fabryk, jak również pięknego widoku z góry.

Park Güell jest wyrazem artystycznej pełni Gaudiego. Architekt doskonalił swój osobisty styl poprzez inspirację z kształtów organicznych występujących w przyrodzie. Stworzył w praktyce szereg nowych rozwiązań konstrukcyjnych zakorzenionych w głębokiej analizie geometrii i jej kształtów.
Do tego dodaje artysta twórczą wolność i pomysłowe, ozdobne kreacje. Jego praca przejawia strukturalne bogactwo form i wielkości, wolne od racjonalnej sztywności lub jakichkolwiek klasycznych założeń.

W konstrukcji Parku Güell Gaudi rozpętał cały swój architektoniczny geniusz i stworzył wiele innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, które stały się organicznym symbolem jego stylu i w rezultacie doprowadziły do stworzenia Sagrada Familia.
 
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - pawilon. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - krzyż.

Duży krzyż na wysokim miejscu Parku oferuje najbardziej kompletny widok na Barcelonę i zatokę.

Można stąd zobaczyć całe miasto w panoramie z kościołem Sagrada Familia widocznym z daleka.

Güell Park

Güell Park - Krzyż.  

Szlak kolumnowy - droga się zaczyna na wzgórzu sklepieniem tworzącym mur oporowy, który zakrzywia się do wsparcia drogi i przekazuje obciążenie na opadające kolumny.

Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia Veronique Sadurski. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia.
Veronique w Güell Park. Güell Park
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - stone wall.   Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - mosaika.
Güell Park - kamienny mur.   Güell Park - mosaika.
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - The Gaudi House Museum. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - kolumny. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - ściany tarasu
Güell Park - The Gaudi House Museum. Güell Park - kolumny. Güell Park - ściany tarasu.
 

Park Güell wydaje się pochodzić z bajki. To dziwne, unikalne, a nawet magiczne miejsce z pewnością jest ładne, ale spacer po parku przewyższa nawet największą wyobraźnię. Dziwne kształty i śmiałe zestawienia kolorystyczne, które mieszają się z roślinnością parku, stanowią podstawę do świata, do którego każdy gość jest przyciągany.
W każdym zakątku można poczuć pasję architekta. Gaudí chciał włączyć interwencję człowieka w tym lesie harmonijnie w krajobraz; co się z pewnością udało. Ślimaki, grzyby, liście, kwiaty, pnie drzew i słonie stale pojawiają się w mozaikach i projektach architektonicznych. Nawet wyciąg kominka w budynku służby ma kształt odwróconego grzyba.

   
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - ściany tarasu.   Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - Droga.
Güell Park - nieprzerwany widok na mury taras.   Droga w Güell Park.
  przypomina sosny w parku. Przejścia między tarasami zostały zbudowane z kamienia wydobywanego na terenie parku. Ptasie gniazda zostały zainstalowane nad chodnikami.
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - mosaika. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - Wiesław Sadurski. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - mosaika.
Güell Park mosaika. Güell Park - Wiesław Sadurski. Güell Park mosaika.
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - widok z tarasu. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - mosaika. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - wielokolorowe mozaiki salamandry.
Güell Park widok z tarasu. Güell Park mosaika. Park Güell - wielokolorowe mozaiki salamandry przy głównym wejściu.

 

Park Güell jest umiejętnie zaprojektowany i skomponowany, aby przynieść pokój i spokój, jakich można oczekiwać od parku. Budynki otaczające wejście, choć bardzo oryginalne i niezwykłe z fantastycznie ukształtowanymi dachami o nietypowych sterczynach, pasują dobrze do ogrodu, a wydają się niepozorne w krajobrazie, gdy weźmie się pod uwagę ekstrawagancję innych budynków zaprojektowanych przez Gaudiego.  
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - Widok z głównego tarasu parku. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - rzeźba.
Park Güell - Widok z głównego tarasu parku. Güell Park rzeźba.
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - główny taras, Wiesław Sadurski. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - ławki w kształcie węża. Güell Park - ławki w kształcie węża.
Güell Park - ławki w kształcie węża.
     

 

Centralnym punktem parku jest główny taras, otoczony długą ławką w postaci morskiego węża.
Krzywe linie węża tworzą szereg enklaw. Unikalny kształt serpentyny ławek umożliwia ludziom siedzącym na nich prywatną rozmowę, chociaż plac jest ogromny.
Kafelkowe siedzenia ławek mają małe guzki montowane przez Gaudiego w celu szybkiego schnięcia po deszczu.
Gaudí włączył do parku wiele motywów katalońskiego nacjonalizmu, elementy religijnego mistycyzmu i starożytnej poezji.
 
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - schody. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - sufit pod tarasem. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - schody.
Güell Park schody. Güell Park sufit pod tarasem. Güell Park schody.
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - taras. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - Pawilon przy wejściu. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - taras.
Güell Park taras. Güell Park - Pawilon przy wejściu. Güell Park taras.
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - Dom. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - kolumna tarasu. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - Veronique Sadurski.
Güell Park Güell Park Veronique w Güell Park.
Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - Park zielony. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia. Antoni Gaudi, Güell Park, Barcelona - fotografia - ptasie gniazda.
Güell Park zielony. Güell Park Park Güell - ptasie gniazda zbudowane przez Gaudiego w ścianach tarasu. Ściany imitują drzewa posadzone na nich.

Park służy wielu dzikim zwierzętom, w szczególności paru rodzajom nie rodzimych papug. Inne ptaki można zobaczyć w parku, w tym gadożery. Park obsługuje populację motyli, kolibrów i jastrzębi. W ścianach tarasów gnieżdżą się liczne gołębie.

   

Antonio Gaudi - CASA BATLLÓ w Barcelonie

 

 

Casa Batlló to znany budynek położony w centrum Barcelony - jedno z arcydzieł Antoniego Gaudiego.

Budynek został zbudowany 1875-77, miał piwnicę, parter, cztery piętra oraz ogród z tyłu. Josep Batlló, producent tkanin, który był właścicielem od 1900 roku, początkowo planował wyburzenie domu i postawienie w tym miejscu nowego budynku, ale w końcu zdecydował się na kontrakt na odbudowę budynku, przekonując Gaudiego, aby dokonać transformacji reformując tylko fasadę. Interwencja architekta jednak wyszła daleko poza to, co było zamierzone: nastąpiła reorganizacja przestrzeni, bardziej naturalne oświetlenie i wentylacja, dodanie dwóch kondygnacji i przebudowa poddasza i dachu.

Josep chciał aby architekt zaprojektował dom, który byłby jak żaden inny i wyróżniał się jako odważny i kreatywny. Wybrał architekta, który zaprojektował Park Güell, bo chciał, żeby wymyślić ryzykowny plan.
Gaudí osobiście nadzorował prace prowadzone. Całkowicie zmienił mieszkania, które zapewniły stały pobyt dla rodziny Batlló.

Budynek został przebudowany w latach 1904-06 przez Antonio Gaudiego i został odnowiony kilka razy potem. Gaudi zaprojektował także wnętrza i szczegóły konstrukcyjne - meble, oświetlenie, żyrandole, itp.

UNESCO dodało Casa Batlló do Listy Światowego Dziedzictwa w 2005 roku.

 
 
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia -  Dach i Wieża.
Casa Batlló Dach i Wieża.
 

Dach jest łukowy i skalowany - porównywany do grzbietu smoka, co odnosi się do legendy o św. Jerzym (patron Katalonii, ojczyzny Gaudiego) i smoku, który jest częścią katalońskiej tożsamości narodowej.
Zaokrąglenie na lewo od centrum, kończące się na górze wieżą i krzyżem, przedstawia lancę św. Jerzego, wbitą w tył smoka.

   
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - fasada ma trzy różne sekcje.   Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Środkowa część elewacji.
Casa Batlló - fasada ma trzy różne sekcje i trzy rodzaje balkonów.

Środkowa część elewacji wywołuje wrażenie powierzchni jeziora z liliami wodnymi, z łagodnym ruchem fal i refleksów powodowanych przez szkła i ceramiczne mozaiki.

 


Budynek jest bogato zdobiony, a jego elewacja składa się z kilku elementów nawiązujących do motywów zwierzęcych, takich jak kości (forma balkonów), łusek smoka (na dachu), rybich łusek (płytki na ścianach).
W szczególności zaskakujący jest parter z liniami nieregularnych owalnych okien i płynnej pracy dłuta w kamieniu.

Ambicją Gaudiego było całkowite unikanie linii prostych.
Znaczna część fasady zdobią kolorowe mozaiki wykonane z połamanych płytek kafli i ceramiki, która zaczyna się w odcieniach pomarańczowych i zmienia się na zielonkawe błękity.
 
 
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Drzwi wewnątrz.   Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Unikalna konstrukcja schodów i sufitu.
Casa Batlló - Drzwi wewnątrz. Casa Batlló - Unikalna konstrukcja schodów i sufitu.
 
Według Leonarda da Vinci natura jest pełna ukrytych przyczyn, które nigdy nie zostały ujawnione.
Architektura domu Batlló to uwolnienie jednej z tych tajemnic - naturalnej łaski, wyobraźni i twórczej mocy Gaudiego.
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - ściany wewnętrzne. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - ściany wewnętrzne. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - ściany wewnętrzne.
Casa Batlló Casa Batlló Casa Batlló - okno wnętrza systemu wentylacji.
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - klatka schodowa. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - korytarz. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Unikalna konstrukcja schodów.
Casa Batlló Casa Batlló Casa Batlló - Unikalna konstrukcja schodów.
 

Gaudí traktował budynek jako żywy organizm, w którym każdy element ma funkcję, która jest dynamiczna.
Oznacza to jedność wszystkich elementów.
Kształty Gaudiego zwyciężyły opory w świecie projektowania i są związane z fizyczną zasadą nieoznaczoności Wernera Heisenberga.

   
 
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - fasada. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - kolorowe patio. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - od ulicy.
Casa Batlló - fasada. Casa Batlló - źródło centralnego światła to kolorowe patio. Casa Batlló od ulicy.
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - elementy wewnętrzne. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Sadzarki w ścianie tylnego tarasu. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - wnętrze.
Casa Batlló Sadzarki w ścianie
tylnego tarasu.
Casa Batlló
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Wnętrze Noble Floor.
 

 

Casa Batlló - wnętrze odnosi się do świata fantazji, jakby było inspirowane przez wyprawy lub książki przygodowe, tak modne w końcu XIX wieku.
Niektóre z tych zwierząt lub kształtów reprezentowanych w głównej części wydają się być wzięte z ilustracji de Neuville do powieści Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi Juliusza Verne'a.
 
 
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Wnętrze. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - drzwi i korytarz. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - wnętrze.
Casa Batlló Casa Batlló Casa Batlló
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Wasa. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - zlew. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Drzwi. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Okno. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Wasa.
Wasa w Casa Batlló. Casa Batlló. Drzwi w Casa Batlló. Okno Casa Batlló. Wasa w Casa Batlló.
 

Gaudí wyróżnia szereg innowacji, które dają konstruktywne i przestrzenne wygody, zwłaszcza wszystko, co związane jest z naturalną wentylacją. Używał również duże świetlików w podstawie tylnego tarasu i patia do oświetlenia piwnicy.

   
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - okno. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - siedzenie przy kominku. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - okna.
Casa Batlló okno. Casa Batlló - miejsca przy kominku. Casa Batlló okna.
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Sufit i lampy. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Lampy. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - sufit i lampa.
Sufit i lampy Casa Batlló. Lampy w Casa Batlló. Casa Batlló - sufit i lampa.
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - strych.
 
Casa Batlló - strych, pierwotnie obszar usług, ma sześćdziesiąt parabolicznych łuków.
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - schody. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - sufit sali w głównej jadalni. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Główna klatka schodowa.
Casa Batlló Kształt sufitu sali w głównej jadalni ma postać rozbryzgu
z kroplami generowanych fal uderzeniowych stworzenia.
Główna klatka schodowa to wyraźnie szkielet prehistorycznego zwierzęcia w jaskini.
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Wejście. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Mosaiki. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Wewnętrzne okna. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Wiesław Sadurski na dachu.
Wejście do Casa Batlló. Mosaiki Casa Batlló. Wewnętrzne okna Casa Batlló. Wieslaw Sadurski na dachu Casa Batlló.
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - wewnętrzne okna i drzwi. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Dach jako skóra smoka. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Wejście.
Casa Batlló Casa Batlló Wejście Casa Batlló.
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Fragment dachu, z kawałków, które wydają się zbroją. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Wiesław Sadurski na tle kominów. Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Dach i kominy.
Casa Batlló -
Fragment dachu, z kawałków, które wydają się zbroją.
Casa Batlló. Dach Casa Batlló.
 

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń elewacji jest wieża zwieńczona krzyżem czterech ramion zorientowanych na strony świata. Jest to struktura korzenia, co jest podobne do życia roślin. Druga struktura w kształcie krzyża z ramionami, które są jak pąki kwiatów w kolejnym rozkwicie.
Wieża jest zdobiona monogramami Jezusa (JHS), Marii (M) i Józefa (JHP), które są wykonane z elementów ceramicznych, wyróżniających się złotem na zielonym tle. Symbole te pokazują głęboką religijność Gaudiego, który został zainspirowany jednoczesną budową jego bazyliki - do wyboru tematu świętej rodziny.
 
 
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Krzyż i szczegóły komina na dachu.
Krzyż i szczegóły komina na dachu.
Jest to jeden z czterech grup kominów wieńczących klatki schodowe.
 
Antoni Gaudi, Casa Batlló, Barcelona - fotografia - Veronique Sadurski.   Antoni Gaudi, Barcelona - fotografia - Wiesław Sadurski przed Sagrada Familia.
Veronique w Barcelonie. Wiesław patrzy na Sagrada Familia.
  To okropne! Cieszyłem się na tę stronę, chciałem przecież przekazać Ci piękno i twórczą pasję ojca ekologicznej naturalnej architektury. Mam kilkaset fotografii bazyliki Sagrada Familia Gaudiego, których formatowanie, opis i budowanie strony zajęło dwa tygodnie pracy. Fusz! Gdy wszystko było gotowe - trafiłem na informację biura bazyliki! Okazało się, że nie wolno publikować żadnych fotografii!!! Nowoczesna koncepcja praw autorskich!!! A niechże diabli porwą bogobojnych właścicieli tych praw!  
 
Antoni Gaudi, Barcelona - fotografia - Tłum przed bazyliką.
Tłum przed bazyliką - tu strzela się dziennie milion fotek!
Lubisz Stronicę? Podaj adres dalej! Zrób do mnie link!

| Home | Painting | Graphic Art | Poetry | Photo Art | Today | Design | Free | Art Sale | Copyrights | Biography | Links | E-Mail |
© 2015 Wiesław Sadurski. Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Website created and maintained by the Artist.
Art Gallery Vision, Light and Creation - Paintings, Graphics, Photography, Poetry, Art Prints - Wieslaw Sadurski, polish artist based in Berlin.